czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

06 marca 2024 r. z inicjatywy Zarządu Koła Seniorów odbyła się dla członków i sympatyków Koła wycieczka do Muzeum Książki Artystycznej i Muzeum Pałac Herbsta w Łodzi.

Udział w wycieczce wzięło trzydzieści jeden osób, w tym osiem z Koła Seniorów. Pozostałe osoby to członkowie innych kół (13) oraz osoby towarzyszące (10).

Muzeum Książki Artystycznej mieści się przy ul. Tymienieckiego 24 w Willi Grohmana – stuletnim budynku znajdującym się w pofabrycznym kompleksie włókienniczym Scheibler-Grohman na Księżym Młynie. Za życia jej właściciela willa była przybytkiem sztuki. Odbywały się tu koncerty sławnych pianistów i spotkania z wielkimi postaciami kultury. Niestety z uwagi na przygotowania budynku do remontu, mogliśmy oglądać obiekt tylko z bliska, nie można było już wejść do środka. Szkoda, bo muzeum umożliwiało zapoznanie się z szeroko pojętą sztuką książki, klasycznej i artystycznej, a także techniką realizacyjną – drukarską, introligatorską, klasyczną grafiką artystyczną, od Gutenberga po metody współczesne.

Następnie spacerkiem przeszliśmy do Muzeum Pałac Herbsta przy ul. Przędzalnianej 72 – perły łódzkich rezydencji z imponującymi wnętrzami willi prezentującej styl życia zamożnej rodziny fabrykanckiej z czasów gdy mieszkali w nim Matylda i Edward Herbstowie. Z przewodnikiem zwiedziliśmy tu wystawę „Muzeum Pałac Herbsta – dom historyczny” oraz wystawę „Widziałem Prawdziwe Arcydzieło” – malarstwo polskie XIX i początku XX wieku ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi. Mogliśmy podziwiać m.in. obrazy: H. Rodakowskiego, J. Malczewskiego, Al. Gierymskiego, P. Michałowskiego, J. Chełmońskiego, J. Matejki.

Poniżej mała galeria zdjęć z wycieczki: