W dniu 21 kwietnia 2016 r. odbyła się wycieczka do Zakładu WOLTAN. Zakład należy do najstarszych zakładów branży elektrycznej na ziemiach polskich. Tradycje sięgają roku 1908. Po II wojnie światowej, w obecnej siedzibie przy ul. Gdańskiej 138, rozpoczęto produkcję aparatury do lokomotyw elektrycznych ET21, a później do zespołów trakcyjnych EW55 i EN57. W latach sześćdziesiątych uruchomiono produkcję aparatury do tramwajów typu 13N, a później do 102N, 105N i 805N. Zakład w swojej długiej historii przechodził liczne przekształcenia i reorganizacje.
Od 31.12.1992 r. wrócił do starej nazwy i jest samodzielną, prywatną spółką z o.o. Obecnie Zakład jest pionierem w produkcji aparatury trakcyjnej w Polsce. Aktualna oferta produkcyjna obejmuje min. przekaźniki elektryczne, styczniki, energoelektroniczne układy rozruchu i hamowania oraz ultraszybkie wyłączniki prądu stałego. W Zakładzie wykonuje się również przeglądy i remonty urządzeń trakcyjnych.
WOLTAN prowadzi ścisłą współpracę z instytucjami naukowo – badawczymi:
Katedrą Aparatów Elektrycznych Politechniki Łódzkiej oraz Zakładem Trakcji Elektrycznej Instytutu Elektrotechniki w Warszawie.
Misją Zakładu jest tworzenie nowoczesnych produktów, o jakości, która usatysfakcjonuje najbardziej wymagających klientów branży Tramwajowej i Kolejowej.
Uczestnicy wycieczki (12 osób) zapoznali się z historią Zakładu. Pokazano nam wszystkie działy produkcyjne oraz maszyny i urządzenia, te już prawie historyczne, jak i te najnowsze (zaginarka sterowana numerycznie).
Na pamiątkę otrzymaliśmy znaczek firmowy wydany z okazji 20-lecia spółki.