Wycieczka autokarowa na trasie: Łódź – Zgierz – Besiekiery – Nowa Sobótka – Tum – Kwiatkówek – Łęczyca – Łódź, odbyła się 28 maja 2015 r. W wycieczce uczestniczyły 34 osoby (3 osoby z NOT-u).
Uczestnicy zwiedzili między innymi:
Miasto Tkaczy w Zgierzu
Lata 20-te XIX wieku. Wytypowano miasta dla osadzenia rzemieślników. Wiodącą dla rozwoju Zgierza rolę odegrał R.H.Rembieliński oraz S.Staszic. „Umowa Zgierska” określiła zasady osadnictwa. Sukiennicy otrzymali ulgi i przywileje. Powstały drewniane domy kryte dachówką z warsztatami tkackimi. Produkowano sukno. Pod koniec XIX wieku, powstały fabryki, również w Łodzi. Chałupnictwo zanikało. Domy tkaczy były tylko mieszkaniami. Po II w.ś. domy popadły w ruinę. W 2003 zaczęto je restaurować. Powstał Park Kulturowy domów tkaczy wraz z układem ulic. Odnawia się kolejne domy, ulice brukuje i oświetla latarniami gazowymi.
Zamek Besiekiery
Powstał na przełomie XV i XVI wieku z inicjatywy rodziny Sokołowskich. Kilka razy przebudowany. Spalony w 1731. Teraz jest w stanie ruiny. Zamek w kształcie czworoboku mieścił się na sztucznym kopcu, otoczony wodą. Fundamenty kamienne, mury z cegły. Do dziś dotrwał obwód murów, fragment domu i fragment wieży bramnej. Wokół zamku są alejki spacerowe, ławki. Przez fosę prowadzi drewniany most.
Parafia Mariawicka w Nowej Sobótce
Parafia św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty powstała w 1905, w okresie rozwoju idei mariawickiej na terenie Mazowsza i ziemi łódzkiej. Kaplicę, w stylu neogotyckim, wybudowano w 1928. Obok znajduje się dom parafialny. Kiedyś w domu mieszkało 40 pensjonariuszy, którymi opiekowały się siostry mariawitki oraz działały dwa oddziały szkoły powszechnej .
Kościół Starokatolicki Mariawitów wyodrębnił się z polskiego Kościoła Rzymskokatolickiego w 1906. Powodem secesji był brak akceptacji przez hierarchię polską i papieża działalności Zgromadzenia Kapłanów Mariawitów (rzymskokatoliccy księża dostrzegający potrzebę odrodzenia duchowego duchowieństwa i wiernych).
Kościół w swoim nauczaniu opiera się na Piśmie Świętym. O obecności Chrystusa, w sakramentalnej postaci Chleba i Wina przypomniał Pan Bóg Kościołowi w Objawieniu danym św. M. F. Kozłowskiej. Kościół Starokatolicki Mariawitów liczy obecnie ok. 25.000 wyznawców w Polsce i 5.000 wyznawców w Paryżu. Duchowieństwo to 4 biskupów i 25 kapłanów. Podzielony jest na 3 diecezje i prowincję francuską. Kościół kształci duchownych w Seminarium Duchownym w Płocku i na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Kościół utrzymuje się z podatków wiernych. Kapłan może mieć żonę.
Archikolegiata NMP i św. Aleksego w Tumie (archikolegiata łęczycka)
Kościół znajduje się w pobliżu dawnego wczesnośredniowiecznego grodu. Najlepszy przykład architektury romańskiej w Polsce. Pierwsze w Polsce (997) opactwo benedyktynów. Budowa – rok 1149. Legenda o Borucie: wgłębienia na wieży, to ślady pazurów diabła, który próbował przewrócić wieże. Konsekracja kościoła – 1161. Zbudowany z granitu, piaskowca i kamienia polnego, miał charakter twierdzy. W 1241 oparł się Tatarom, w 1293 zdobyty przez Litwinów i spalony. Późniejsze prace zacierały romański charakter. W 1487 pojawiły się gotyckie ostrołukowe arkady i filary z cegły i sklepienie krzyżowo-żebrowe w nawach bocznych. W 1569 wybudowano renesansową kruchtę, osłaniającą romański portal. Powstały tynki z freskami.
W 1705 r. kościół niszczą Szwedzi . W latach 1765-1785 przebudowa w stylu klasycystycznym. Bitwa nad Bzurą: w wieży niemiecki obserwator kierujący ogniem. Artyleria polska ostrzelała kościół, niszcząc wieżę i powodując pożar. Bombardowanie przez Luftwaffe. Z kolegiaty zostały już tylko mury bez dachu.
Od 1947 długa odbudowa. W nawie głównej dominuje obecnie styl romański, w bocznych – gotyk. 25 marca 1992 kościół podniesiono do rangi archikolegiaty.
W latach 1995-2008 prowadzono kompleksowe prace konserwatorskie.
Kwiatkówek – „Łęczycka Zagroda Chłopska”
Skansen powstał w 2013. Część projektu „Tum – perła romańskiego szlaku”. Są tam budynki mieszkalne, stodoła, olejarnia, kuźnia i wiatrak koźlak z 1820.
Muzeum w Łęczycy
Muzeum znajduje się w zamku zbudowanym przez Kazimierza Wielkiego w latach 1357-1365. Zamek ma bogatą przeszłość: wizyty trzech królów, dwa Zjazdy Generalne, pożary w 1406 i 1462, remont w 1563, najazd szwedzki w 1655, runięcie budynku bramnego w 1788, zawalenie się muru zamkowego po 1841. Wojna światowa nie zniszczyła zamku. Obecnie wokół dziedzińca okolonego murami mamy Dom Nowy z budynkiem bramnym, połączony krytym krużgankiem z wieżą.
Muzeum powstało w 1949 roku. Posiada stałe ekspozycje, utrzymuje kontakt ze szkołami i twórcami ludowymi, wydaje publikacje. Stałe wystawy zgrupowane są w trzech działach:
- Dział Artystyczny: malarstwo, grafika, rzeźba, meble, broń biała, ceramika.
- Dział Etnograficzny: rzeźba, strój ludowy, meble, kowalstwo, garncarstwo.
- Dział Historyczny: rękopisy, militaria, odznaczenia, banknoty, broń biała.
W ramach konkursu „Diabeł w rzeźbie ludowej”, wykonano w drewnie, kamieniu, żelazie i glinie, kolekcję rzeźb demonicznych. W efekcie powstała obszerna kolekcja diabelska, wyobrażająca diabła Borutę.
Wycieczka była udana, pozostawiła wiele miłych wrażeń, a uczestnicy wrócili bardzo zadowoleni.