10 października 2024 r. z inicjatywy Zarządu Koła Seniorów członkowie i sympatycy Koła wspólnie odwiedzili Cmentarz Żydowski w Łodzi.
W wycieczce wzięło udział trzydzieści dziewięć osób plus przewodnik, w tym siedem z Koła Seniorów oraz pięć z SIMP. Pozostałe osoby to członkowie innych kół oraz osoby towarzyszące.
Przewodnik Jan Czemerski zapoznał nas z historią otwartej w 1892 największej, prawie 40 ha nekropolii żydowskiej w Polsce i jednej z większych w Europie.
W domu przedpogrzebowym zaznajomił nas z tradycją żydowską przygotowania zmarłego do pogrzebu w pomieszczeniach do mycia ciała, modlitwy i czuwania nad ciałem.
Podczas spaceru po cmentarzu, na którym zachowało się około 160 tysięcy nagrobków, głównie prostych macewów, zgodnie z żydowska tradycją zwróconych przeważnie w kierunku na wschód, zatrzymywaliśmy się przy miejscach spoczynku wielu zasłużonych, znanych osób dla miasta i kraju, m.in.: Adeli i Izydora Tuwimów – rodziców Juliana Tuwima, Felicji i Izaaka Rubinsteinów – rodziców Artura Rubinsteina czy Izraela Kalmanowicza Poznańskiego – najbogatszego żydowskiego przedsiębiorcy i filantropa i jego żony Leonii z d. Hertz w mauzoleum należącym do największych na świecie żydowskich pomników nagrobnych oraz obok spoczywającego Menachema Bornsztajna znanego, jako „Ślepy Maks” – najpopularniejszej osobistości bałuckiego półświatka, jednego z najsłynniejszych gangsterów przedwojennej Łodzi zwanego „królem Bałut”.
W 1980 r. cmentarz został wpisany do rejestru zabytków, a w 2015 został uznany za Pomnik Historii.
Poniżej kilka zdjęć z wycieczki: