Styczeń 2021
P W Ś C P S N
« Sty    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

W dniu 5 czerwca 2019 r. odbyła się wycieczka do Gniezna i Ostrowa Lednickiego. Udział wzięło 29 osób.

Ostrów Lednicki.

Największa wyspa na jeziorze Lednica. Prawdopodobne miejsce Chrztu Polski. Stanowisko archeologiczne, od 1969 roku Muzeum Pierwszych Piastów, od 1994 roku pomnik historii. Jedno z najważniejszych miejsc historii Polski. Za panowania Mieszka I i Bolesława chrobrego główny ośrodek obronny i administracyjny Polski. Zachowane są pozostałości grodu oraz relikty najstarszego w Polsce zespołu preromańskiej architektury pałacowo-sakralnej i kościoła cmentarnego z grobami w nawie i aneksach. Obiekty wzniesiono za czasów Mieszka I. Na tych terenach toczy się akcja J.I.Kraszewskiego pt. Stara Baśń. Wyspa zamieszkiwana była w neolicie. We wczesnym średniowieczu wybudowano fortyfikacje, drewniano – ziemne wały oraz dwie wolnostojące budowle: pałac (palatinum) władcy połączony z kaplicą oraz kościół. Wyspa zabudowano drewnianymi domostwami, wyposażono w drogi i dwa mosty. W 1038 roku zniszczono mosty i spalono gród. Osadnictwo przetrwało do XIV wieku, ale wyspa nie odzyskała dawnej funkcji i rangi.

Gniezno.

Już od X wieku jest centralnym grodem plemiennym państwa Polan. Pełni rolę ośrodka stołecznego. Na Wzgórzu Lecha powstała pierwsza kamienna świątynia chrześcijańska. Mieszko I – pierwszy historycznie poświadczony władca polski powołał do życia państwo i umocnił politycznie poprzez chrystianizację. Ok.970 r. zbudował większy kościół, gdzie pochowano jego żonę Dąbrówkę. W 999 r. utworzono arcybiskupstwo a w 1025 r. odbyła się pierwsza królewska koronacja.

Funkcje stołeczne traci Gniezno po najeździe czeskim. w 1331 r. miasto zniszczyli Krzyżacy. Rozwój i odbudowa nastąpiły za panowania Kazimierza Wielkiego. Za czasów Władysława Jagiełły Gród Piastów umocnił swa pozycję „stolicy chrześcijaństwa”, arcybiskup był Prymasem Polski i kardynałem.

Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny    

(Archikatedra gnieźnieńska, katedra gnieźnieńska, sanktuarium św. Wojciecha) – gotycki kościół katedralny znajdujący się na Wzgórzu Lecha. Od 1000 roku główna świątynia metropolii gnieźnieńskiej nazywana matką kościołów polskich. Miejsce pochówku świętego Wojciecha, głównego patrona Polski oraz miejsce pięciu koronacji królewskich. Siedziba prymasów Polski. Od 1931 roku jest bazyliką mniejszą. W 1994 roku obiekt został wpisany na listę pomników historii.

Drzwi Gnieźnieńskie

(Drzwi Królewskie, Drzwi Złote) – unikatowy zabytek romańskiej sztuki odlewniczej, wykonany za panowania księcia Mieszka III Starego (w XII wieku; dokładny czas i miejsce powstania nieznane). Osadzone w portalu wewnętrznym kruchty południowej. Drzwi Gnieźnieńskie to najcenniejszy zabytek sztuki romańskiej w Polsce. Jest na nich przedstawione życie Św. Wojciecha.