Wycieczka odbyła się 19.09.2018 r. Udział wzięło 17 osób.
Historia EC-4:
- 1973 rozpoczęto prace przygotowawcze pod budowę EC-4
- 1977 uruchomiono pierwszy kocioł wodny typu WP-120 i blok BC-50
- 1992 w EC-4 działają cztery kotły WP-120, dwa bloki BC-50 i nowy blok BC-100
- 10.1993 – Spółka Skarbu Państwa pod nazwą Zespół Elektrociepłowni w Łodzi S.A.
- 08.2005 sprzedaż 85% akcji Zespołu Elektrociepłowni na rzecz spółki Dalkia Polska S.A.
- 09.2006 zmiana nazwy Zespołu Elektrociepłowni na DALKIA ŁÓDŹ SPÓŁKA AKCYJNA.
- styczeń 2015 spółka kontynuuje działalność pod marką Veolia.
Liczba kotłów 6, turbozespołów 3, wytwornic pary 1. Moc cieplna 820 MW, elektryczna 198 MW.
Zwiedziliśmy cały proces wytwarzania ciepłej wody i energii elektrycznej.
Stacja uzdatniania wody. Eliminowane zanieczyszczeń stałych, zmiękczanie i deminera-lizowanie (w urządzeniach nie może powstawać kamień). Uzdatniona woda przesyłana jest do kotłów (na potrzeby wytwarzania), do uzupełnienia obiegu ciepłowniczego (jako nośnik energii) oraz do układów chłodzenia.
Węgiel to główne paliwo (poza węglem wykorzystuje biomasę). Węgiel jest dostarczany do elektrociepłowni pociągami. Skład liczy 40 wagonów po 60 t węgla każdy. Specjalna popycharka (tzw. „koń”) umieszcza wagon w wywrotnicy, a ta odwraca go do góry dnem. ”Czarne złoto” trafia na przenośnik taśmowy i na place węglowe. Wydajność do 1000 ton węgla na godzinę. Na placach jest 200 tys. ton węgla, na 30 dni funkcjonowania zakładu. W sezonie grzewczym kotły w EC4 zużywają ok. 2,5 tys. ton węgla na dobę. Ładowarki pobierają węgiel z placu i transportują do zasobników przy kotłach. Węgiel jest miażdżony na pył w młynach węglowych. Są to olbrzymie łożyska kulowe (ok.10 kul o masie 800 kg). Pył węglowy jest wdmuchiwany do paleniska kotła, gdzie zostaje spalony. Temperatura spalania wynosi 1200 st. C.
W EC4 znajdują się 3 kotły wodne – produkcja ciepła – i trzy kotły parowe. Para ma temperaturę 540 st. C. i ciśnienie 130 atmosfer. Zanim ogrzeje wodę, napędza turbinę parową połączoną z generatorem prądu. W elektrociepłowni, w jednym procesie technologicznym, wytwarza się i ciepło, i energię elektryczną. Proces ten nazywany jest kogeneracją lub produkcją w skojarzeniu. Jednoczesna produkcja ciepła i energii elektrycznej zapewnia wzrost sprawności urządzeń (kotłów) i prowadzi do niższego zużycia paliwa niż w rozdzielonych procesach produkcji ciepła (ciepłownia) i prądu (elektrownia). Oszczędności paliwa w procesie kogeneracji sięgają nawet 30 proc.
Urządzenia w elektrociepłowni sterowane są z pomieszczeń nastawni. Nastawnia to swoiste centrum dowodzenia blokiem energetycznym. Operatorzy zasiadający przy pulpitach sterowniczych kierują pracą kotłów, turbin, generatorów, pomp, wentylatorów i dziesiątek innych urządzeń. Na ekranach monitorów obserwują parametry pracy, m.in. temperaturę pary w turbinie, liczbę obrotów wirnika turbiny (powinna ona wynosić 3000 obr./min), ilość wody w kotle, zużycie paliwa itp.
Woda w sieci ciepłowniczej pracuje w układzie zamkniętym. To znaczy, że po oddaniu ciepła odbiorcom wraca do elektrociepłowni i jest ponownie podgrzewana. Woda na tzw. powrocie ma 45-65 st. C. Rolą elektrociepłowni jest jej ponowne podgrzanie. Długość sieci cieplnej w Łodzi przekracza 750 km!
Biomasa jest jednym z rodzajów odnawialnych źródeł energii. Jako paliwo, jest nieszkodliwa dla środowiska. Ilość dwutlenku węgla emitowana do atmosfery podczas jej spalania, jest równoważona ilością CO2, pochłanianego przez rośliny wytwarzające biomasę w procesie fotosyntezy. Kocioł biomasowy w EC4 spala rocznie ok. 360 tys. ton biomasy, co pozwala zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o ok. 260 tys. ton. Odpowiada to asymilacji dwutlenku węgla przez 17,3 mln drzew. To obszar lasu o powierzchni 40 km kw. Do produkcji energii w EC4 wykorzystywane są m.in.: odpady z przerobu drewna, rośliny pochodzące z upraw energetycznych czy odpady organiczne z rolnictwa. EC4 posiada kocioł dedykowany do spalania biomasy, opalany biomasą i tylko nią. Do pracy kotła wykorzystywane są zrębki i pelety. Przy pełnej wydajności, kocioł biomasowy spala ponad 1,4 tys. ton biomasy na dobę. Instalacja biomasowa została wybudowana w 2012 r.
Do odprowadzania spalin z kotłów służą dwa kominy o wysokości 200 m i 250 m. Na kominie znajdują się urządzenia nadawcze telewizji cyfrowych, stacji radiowych oraz operatorów sieci telefonii komórkowej. Spaliny są poddawane procesom pozbawiającym je szkodliwych właściwości. Służą do tego elektrofiltry, wychwytujące popiół lotny, wykorzystywany m.in. w przemyśle budowlanym (np. do produkcji cementu) oraz w przemyśle drogowym. Dalej spaliny wędrują do tzw. Instalacji Odsiarczania Spalin. Tu powstaje produkt uboczny o właściwościach zbliżonych do gipsu.