marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

W dniu 30 sierpnia 2018 r. odbyła się wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego. Udział wzięły 34 osoby w tym 14 zaproszonych i towarzyszących. Po drodze do Warszawy zwiedziliśmy Zespól Pałacowo Parkowy w Radziejowicach, zbudowany przez Radziejowskich i upiększony przez Krasińskich. Zespól odwiedzało wielu znanych i sławnych ludzi, np. królowie polscy.

Pałac – wzniesiono w XV wieku. Architekt Jakub Kubicki nadał mu klasycystyczny wygląd. Wewnątrz mieści się stała ekspozycja prac Józefa Chełmońskiego. Pałac pełni rolę domu pracy twórczej dla twórców kultury.

Zamek – wiele razy przebudowywany, obecna neogotycka bryła powstała w XIX wieku. Arkady łączą go z Pałacem i mieszczą zaplecze gastronomiczne.

Willa Szwajcarska – z lat 60 XX wieku, mieści administrację Pałacu.

Dom Modrzewiowy – XIX wiek, mieszkał w nim administrator, pokoje gościnne.

Kuźnia – służy jako miejsce warsztatów artystycznych.

Czworaki – dawna zabudowa folwarczna, obecnie apartamenty.

Nowy Dom Sztuki – służy do organizowania koncertów, konferencji.

Park – założony w 1817 roku. Atrakcją parku jest galeria rzeźby.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego otwarto w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej, zabytku architektury przemysłowej z początku XX w. u zbiegu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej na Woli.

Ekspozycja muzealna oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżają powstańczą rzeczywistość. Głównymi elementami wystawy są zdjęcia w wielkich formatach, monitory i komputery. Wytyczona trasa przedstawia chronologię wydarzeń i prowadzi przez poszczególne sale tematyczne. Zwiedzający poruszają się w scenerii sprzed siedemdziesięciu lat, chodzą po granitowym bruku wśród gruzów niszczonej Stolicy. Sercem Muzeum jest stalowy monument, przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Na jego ścianach wyryte jest kalendarium Powstania, a dobiegające z niego brzmienie bijącego serca symbolizuje życie Warszawy w roku czterdziestym czwartym.

Na parterze przedstawiono czas okupacji i sam wybuch Powstania – godzinę „W”. Eksponowane są maszyny drukarskie z lat czterdziestych, wszystkie są sprawne i drukują m.in. historyczne obwieszczenie z 3 sierpnia 1944 roku, „Biuletyn Informacyjny” oraz ulotki okolicznościowe.

Na antresoli zaprezentowano walki w sierpniu i życie codzienne w powstańczej Warszawie.

W kinie Palladium wyświetlane są trzy powstańcze kroniki filmowe Biura Informacji i Propagandy AK, pokazywane w czasie Powstania. Na trasie zwiedzania znajduje się aranżacja kanału, gdzie identyfikacji z powstańcami służy odpowiednia scenografia, efekty wizualne i dźwiękowe.

Na piętrze ekspozycja upadku Powstania i następujące po nim wydarzenia – powstanie i działalność PKWN, decyzje Wielkiej Trójki, kapitulację i exodus ludności Warszawy. Wyróżnioną częścią jest Miejsce Pamięci, w którym znajdują się powstańcze mogiły. Odrębne pomieszczenia stanowią sale: „Radiostacje i łączność”, „Poczta Polowa”.

W sali pod Liberatorem, jest replika samolotu Liberator B-24J w skali 1:1. Dopełnia ją część poświęcona alianckim zrzutom.

Park Wolności  to głównie Mur Pamięci, z wyrytymi nazwiskami blisko jedenastu tysięcy Powstańców, którzy polegli w walkach w sierpniu i wrześniu 1944 r. W centralnej części Muru zawieszony jest ważący ponad dwieście kilo dzwon „Monter”, poświęcony gen. bryg. Antoniemu Chruścielowi, dowódcy Powstania Warszawskiego.