kwiecień 2025
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

W dniu 7 czerwca 2017 r. odbyła się wycieczka do Ziemi Wieluńskiej, w której udział wzięło 27 osób w tym 7 zaproszonych i towarzyszących.

Ruda – kościół św. Wojciecha, romański, murowany powstał w 1142 r. z fundacji Piotra Dunina. W XIII podniesiony do rangi kolegiaty. Zachowały się mury nawy z piaskowca. Prezbiterium  (z XV w.) ceglane, zwieńczone sklepieniem gotyckim. Wewnątrz gotycki tryptyk z obrazem Madonny i chrzcielnica. Według legend pierwszy kościół miał zbudować św. Wojciech w X w.

Grąbień – kościół p.w. Świętej Trójcy z XV w. Modrzewiowy, remontowany w XVIII w. Wieża z XIX w. W XX w. zbudowano nową kruchtę,  restaurowano polichromię i wymieniono gonty. Cenna polichromia ze scenami Męki Pańskiej. także Orzeł Polski, herby Korab, Poraj, Leliwa. W ołtarzu głównym tryptyk gotycki. Boczne – barokowe.

Dwór w Ożarowie z 1757 r. Właściciele: Bartochowscy, Bąkowscy, Meręż i aż do 1945 r. niemiec Meske. Po wojnie rozkradziony i zrujnowany. Odbudowany w latach siedemdziesiątych. Obecnie jest tu Muzeum Wnętrz Dworskich. Wyposażenie z XVI – XIX w. nie jest oryginalne. Można zwiedzać: salon, sypialnię, jadalnię i salonik myśliwski. Zwiedzający ma wrażenie, że jest w dworze z tamtych czasów. Budowla drewniana konstrukcji zrębowej o kształcie kwadratu, fundament kamienny. W rogach alkierze. Dach polski, łamany, kryty gontem. Wokół dworu park.

W pobliżu, w Kocilewie, zrekonstruowany wiatrak.

Wieluń – 800 letnia historia. Kasztelania, od XIII w. prawa miejskie. W XIV w. Kazimierz Wielki wybudował zamek. Na jego fundamentach obecnie stoi pałacyk klasycystyczny. Miasto otoczone było murami obronnymi. Początkowo istniały tylko dwie bramy: Kaliska i Krakowska. W XV i XVI w. zbudowano basztę – Męczarnię i  murowaną Bramę Kaliską.

W końcowej fazie było sześć baszt. Od XVII w. nastąpił proces degradacji murów. Obecnie istnieje Brama Kaliska, Baszty: Męczarnia, Swawola, Prochownia (ruiny).

Muzeum Ziemi Wieluńskiej – dawny klasztor sióstr Bernardynek z XVII w. Zbiory: archeologiczne, etnograficzne, historyczne i sztuki. Na uwagę zasługuje bardzo rzadki zabytek – Biblia brzeska z 1563 r. Ciekawie wyglądają zabytki związane z wsią wieluńską. Bogata jest również ikonografia obrazująca skutki bombardowania niemieckiego z 1 września 1939 r.