październik 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Miesięczne Archiwa: październik 2022

W dniu 13 października 2022 r. odbyła się wycieczka do Muzeum Sztuki w Łodzi. Udział w wycieczce wzięło 13 osób.

Muzeum Sztuki w Łodzi posiada trzy lokalizacje: ms1 (Gdańska), ms2 (Manufaktura) i Pałac Herbsta (Przędzalniana). My zwiedzaliśmy ms1, które mieści się w pałacu z XIX wieku, należącym niegdyś do Maurycego Poznańskiego (prezent ślubny od ojca Ignacego).

W 2012 roku pałac Maurycego Poznańskiego oddany został do zwiedzania po gruntownej renowacji. Po remoncie wejście znajduje się od strony ul. Gdańskiej.

Z olbrzymiego magazynu zbiorów wydzielono dwa magazyny studyjne udostępnione do zwiedzania. W jednym widzieliśmy zgromadzone na regałach dzieła różnych twórców. W drugim na ruchomych ścianach zgromadzono obrazy.

W magazynach znajduje się wiele urządzeń technicznych zapewniających temperaturę w granicach 18 – 22 stopni i wilgotność 40 – 60%. Znajduje się tam również duży system gazowego gaszenia pożaru.

Byliśmy również w nowoczesnej bibliotece i czytelni. Aktualnie jest tam wystawa twórczości Andrzeja Partuma, działającego w latach siedemdziesiątych polskiego intermedialnego artysty, performera, malarza, akcjonisty.

W muzeum są dwie ciekawe wystawy: „Obywatele Kosmosu” i „I Ogień i Popiół”. Część przestrzeni ekspozycyjnych aranżował Władysław Strzemiński (Sala Neoplastyczna), gdzie odbywają się wystawy sztuki awangardowej.

W pałacu zachowało się wiele elementów architektonicznych. Jednym z ciekawszych jest klatka schodowa z witrażami okiennymi.

W dniu 27 września 2022 roku odbyła się wycieczka do Kalisza i Dobrzycy.  Udział wzięło 27 osób, w tym tylko 5 członków Koła Seniorów.

Pierwszym obiektem był pomnik ojca paulina Augustyna Kordeckiego – obrońcy Jasnej Góry przed Szwedami podczas potopu Szwedzkiego. Pomnik dłuta Leona Machowskiego stoi w Szczytnikach, blisko miejsca urodzin ojca (Iwanowice).

Następnie zwiedzaliśmy Rezerwat Archeologiczny w Kaliszu-Zawodziu, usytuowany na terenie wczesnośredniowiecznego grodu. Odtworzono tu częściową zabudowę średniowiecznej warowni, która powstała w IX wieku. Kaliski gród rozkwitał za panowania Mieszka III Starego. Kres warowni nastąpił w XIII, po zdobyciu jej przez śląskiego księcia Henryka Brodatego.

W Dobrzycy już padał deszcz, zwiedzanie ograniczyło się do Muzeum Ziemiaństwa. Zespół Pałacowo-Parkowy zaprojektował architekt Stanisław Zawadzki, a w XVIII w. ufundował Augustyn Gorzeński. Piętrowy pałac jest zbudowany z dwóch brył, ustawionych pod kątem prostym. Przypomina kształt węgielnicy masońskiej (fundator był masonem). Wejście poprzedza portyk i dwie pary kolumn. Wnętrze zachowało ozdobną stolarkę, sztukaterię i iluzjonistyczne malarskie dekoracje z około 1800 roku. W zbiorach są liczne przedmioty kuchenne używane przez ówczesne ziemiaństwo.

Na zakończenie byliśmy na remontowanym i rozkopanym Kaliskim Starym Mieście.

Uwieńczeniem były chwile zadumy w Narodowym Sanktuarium Świętego Józefa, przed cudownym obrazem Świętej Rodziny.